By - kulturagyvai

Gėlės ir Lietuva

Kiekviena šalis didžiuojasi savo gamta, istorija, architektūra, menu ir kitais dalykais. Nuolat ieškoma to, kas galėtų išskirti šalį iš kitų šalių. Lietuva nėra išimtis. Čia nuostabi gamta, gausybė architektūros paveldo, ryški istorija, vaizdingi kraštovaizdžiai ir daugelis kitų dalykų, leidžiančių lietuviams didžiuotis savo gimtąją šalimi. Augalai, puošia šalį, suteikia jai savitumo ir išskirtinumo. Šiltuose kraštuose, nuolat žydi gėlės, žaliuoja žolė pikavippi, medžiai, pievos, o saulės spinduliai budina gražiausius gėlių žiedus, kad šie parodytų savo tikrąjį grožį.

Lietuvoje yra keturi metų laikai, todėl nuolatine šiluma, šios šalies gyventojai džiaugtis negali, lygiai taip pat, žalumos čia taip pat nebūna nuolat. Nepaisant to, čia auga daugybė augalų rūšių, vieni jų pasižymi savo gražiais žiedais, kiti įspūdingais lapais, treti tuo, jog tai augalai, simbolizuojantys šalį ir jos žmones. Ir visai nesvarbu, jog augalai negali džiaugtis nuolatiniais saulės spinduliais, dėl savo gebėjimo džiuginti akį, jie leidžia savo žiedais bei žaluma grožėtis net ir niūrią dieną. Kai kurios gėlės Lietuvoje yra visai naujos, atsivežtos iš kitų šalių. Bandoma jas pripratinti prie čia vyraujančio klimato ir esamų gamtinių sąlygų. Kai kurios gėlės čia auga visai neblogai, tačiau kitų prisijaukinti nepavyksta. Vienos seniausių ir didžiulę simbolinę reikšmę Lietuvoje turinčios gėlės yra rūtos, tai ne tik simbolinė, tačiau ir nacionalinė gėlė. Ji simbolizuoja nekaltybę ir tyrumą, todėl nenuostabu, jog rūtų vainikėlių puošiasi jaunos mergaitės ir net kai kurios nuotakos. Senovėje, rūtų vainikėlis buvo kur kas populiaresnis ir tai buvo kone privalomas kiekvienos jaunamartės akcentas. Šiandieninėje visuomenėje situacija kiek pasikeitė, o ir rūtų galima išvysti vis rečiau. Kaip žinia, šis augalas ne tik žaliais lapeliais, tačiau ir gelsvais žiedais. Nors ypatingu grožiu ir nepasižymi, Lietuvai šis augalas itin svarbus ir padedantis išsiskirti.

Lietuvoje labai populiarios ramunės, rožės, pavasario pranašės žibuoklės, snieguolės. Dažnai šios gėlės minimos dainose. Ankščiau jos būdavo apdainuojamos liaudies dainose, o šiandien, yra sukurta nemažai populiariosios muzikos dainų, kurios yra apie gėlės arba tiesiog mini vienų ar kitų gėlių pavadinimus. Tai padeda suprasti, jog lietuviai gėles itin mėgsta. Na, turbūt akivaizdu, jog gėlėms atsispirti negali ne tik lietuviai, tačiau ir kitų tautų gyventojai, visgi kuriant dainas, stengiamasi akcentuoti savo šalį, bei savo šalies grožybes, įskaitant ir gėles. Taip pat, gėlės turi nemažai simbolinių reikšmių. Dovanojant gėles kreipiamas dėmesys į dovanojamų gėlių skaičių, rūšį. Įsimylėjėliai dažniau renkasi rožes, kurios puikiai auga ir darželiuose. Liūdnesnėms progoms dažniau renkamasi chrizantemas, beje į jų skaičių taip pat kreipiamas dėmesys. Kai kurios chrizantemų rūšys auginamos ir Lietuvoje.

Bandoma prisijaukinti gražuolius rododendrus ir kitus egzotinius augalus, kurie savo žiedais džiugina žmonių žvilgsnį ir puošia miestus bei kaimus. Net ir negalėdama pasigirti nuolatiniu saulėtų dienų skaičiumi, Lietuva turi daugybę gėlių, kurios jau nuo ankstyvo pavasario džiugina savo žiedais. Palaipsniui, vienus augalus keičia kiti ir taip žydėjimas nenutrūkstamai tęsiasi iki pat rugsėjo, o kartais ir spalio mėnesio. Gėlės tai puošmena ir džiaugsmas, kuris gali būti kaip namų ar sodo puošmena, o taip pat ir kaip puiki dovana mylimam žmogui, artimajam ar tiesiog sutiktam nepažįstamajam. Gėlių aromatas vilioja ir dažnai įkvepia sukurti nuostabaus kvapo kvepalus, kurių rūšių yra išties nemažai. Specializuotų parduotuvių lentynos nukrautos natūraliais ir kvapiais gėlių aliejais, bei kvepalais, kurių vienos iš sudedamųjų dalių yra būtent gėlės. Džiugu, jog kiekviena šalis turi savitus augalus ir gėles, simbolizuojančias šalį, žmones, papročius bei tradicijas.

 

© 2019   www.kulturagyvai.lt