By - kulturagyvai

Lietuviška muzika anksčiau ir dabar

Muzika yra menas, jungiantis tautas ir žmones, gali nemokėti svetimos kalbos, tačiau turi galimybę jausti ir girdėti jos muziką. Kiekviena šalis turi savitą muzikos istoriją, kuri kartais parodo daugiau nei galima tikėtis. Muzika ir dainos, padeda išreikšti jausmus ir sukelia prisiminimus. Kartais tai prisiminimai apie meilę, mielas akimirkas, o taip pat, tai gali būti skaudūs prisiminimai susiję su skaudžia patirtimi, karais, istoriniu laikotarpiu. Kiekvienas laikotarpis, pažymėtas tam tikra muzika ir dainomis, kurios palaipsniui keičiasi.

Tobulėjant pasauliui, tobulėjame mes, mūsų kūryba, menas, kultūra. Kalbant apie muziką, čia pokyčiai itin pastebimi. Keičiasi kuriamų dainų ritmas, žanrai, sąskambiai, temos. Labai įdomu palyginti ankstesnį ir dabartinį lietuviškų dainų stilių. Lyginant šiuos du laikotarpius, šiandien viskas kur kas tobuliau. Anksčiau lietuvių dainos buvo pakankamai primityvios, dažniausiai apdainuojama gamta, įvykiai, kasdienybė, istoriniai laikotarpiai ir pan. Dainos buvo su liaudiškais motyvais, dažnai vienbalsės ir be instrumentinio pritarimo. Dainuojama būdavo darbo metu, ganant gyvulius, ar tiesiog susėdus prie laužo ar židinio. Dainos suburdavo jaunus ir senus. Liaudies dainos gyvos ir šiandien, jos niekur nedingo, dauguma jų surašytos muzikinėse knygose ir senolių atmintyje.

Palaipsniui, muzika keitėsi. Imta žvalgytis į užsienio šalis, atlikėjus ir juos mėgdžioti. Kai kurie bandymai buvo pakankamai nevykę, tačiau po truputį, muzika įgavo naują atspalvį. Dainos tapo visai kitokios, atsirado instrumentiniai intarpai, pirmieji įrašai. Dainoms pradėti kurti muzikiniai klipai. Žinoma, pažvelgus į pirmuosius lietuviškus muzikinius klipus ima juokas, žmonės juose atrodo juokingi, tačiau tai yra istorija. Šie atlikėjai davė pradžią naujiems atspalviams, kurie pasaulyje jau buvo pakankamai įsišakniję. Dabartiniai atlikėjai, daugiau lygiuojasi į užsienio muzikos žvaigždes nei į savo tautiečius, tačiau lietuviškos muzikos istorijai, kiekvienas į istoriją įėjęs atlikėjas yra reikšmingas, o jo kūryba palikusi didesnį arba mažesnį pėdsaką klausytojų širdyse.

Lietuviška muzika yra lietuvių kultūros dalis. Tautiečiai privalo palaikyti savo šalies muzikantus. Kai kuriems atlikėjams, Lietuva atrodo per maža, todėl savo kūrybos kelią jie tęsia svečiose šalyse. Žinoma, norėtųsi, jog atlikėjai liktų savo šalyje, tačiau išvykę į užsienį, jie populiarina savo gimtosios šalies vardą, todėl daugiau žmonių sužino, jog Lietuvoje yra didžių talentų. Džiugu, jog kai kurie atlikėjai, pabuvę svečiose šalys, grįžta atgal į gimtinę ir kuria joje. Žmogui, kultūrinis gyvenimas yra labai svarbus, todėl turėtume stengtis kultūroje dalyvauti kuo dažniau. Praeities ir dabarties muzika, jau yra kultūros dalis, kuri kiekvienos šalies gyventojams turėtų būti itin reikšminga. Nevalia pamiršti savo šaknų, istorijos, liaudies dainų, motyvų ir širdį veriančių dainų tekstų. Juose slypi dalis istorijos, išgyvenimų, meilės prisipažinimų ir kūrybinės laisvės potepių.

Lyginti dabartinę ir anuometinę lietuvišką muziką, pakankamai sudėtinga. Dainos atrodo visiškai skirtingos, skirtingi jų sąskambiai, spalvos, garsai. Kiekvieno laikotarpio kūryba yra savita. Yra daugybė atlikėjų, garsių šiandien, o taip pat nemažai muzikos dainų autorių ir dainininkų iš praeities. Jų pėdsakai muzikos istorijoje ir kultūriniame gyvenime yra itin reikšmingi. Kiekviena daina parašyta su meile, užsidegimu ir įkvėpimu. Reikia mėgautis šiandienine lietuviška muzika ir palaikyti savo šalies atlikėjus. Kadangi atlikėjų pakankami nemažai, kiekvienas gali rasti sau patinkantį atlikėją, dainas, muziką. Kasmet rengiami įvairūs renginiai, festivaliai, koncertai, suburiantys minias žmonių, neabejingų savo šalies kūrybai ir muzikai. Visa tai dar kartą įrodo, jog lietuviai palaiko savo tautos atstovus ir mėgsta jų kūrybą.

© 2019   www.kulturagyvai.lt