By - kulturagyvai

Lietuvių kultūra šiandien

Kultūra, neatsiejama visuomenės dalis. Tobulėjant pasauliui ir visuomenei, tobulėja ir pati kultūra. Ją sudaro menas, kultūrinės idėjos, komunikacinės medijos ir daugelis kitų dalykų. Be abejo, mes žmonės, esame viena svarbiausių kultūros dalių, nes jei nebūtų mūsų, nebūtų ir kultūros. Kultūra yra tai, ką mes kuriame. Gali pasirodyti, jog kultūros yra visur, jos daug ir ji labai kokybiška. Su šia mintimi būtų galima ginčytis, nes kultūra išties yra aplink mus, tačiau ne visa tai, kas kuriama, gali vadintis kultūra arba kokybiška kultūra (chica aquí).

Kultūrai dažnai skiriama per mažai dėmesio. Žmonės pernelyg įnikę į šiuolaikines technologijas, atimančias daug laiko. Šiuolaikinės technologijos, tarytum pastato sieną tarp kultūros ir žmogaus, o kaip žinia, griauti sienas nėra lengva. Technologijos tampa ne tik įpročiu, tačiau ir kasdienio gyvenimo dalimi, be kurios savo gyvenimo nebeįsivaizduojame. Žmonės dažnai užmiršta, jog yra kino teatrai, o ką jau kalbėti apie klasikinę muziką, poeziją ir literatūrą. Tuomet, kai kūrybos laisvė buvo ribojama, atrodo, jog kultūra buvo domimasi itin plačiai. Slapčiomis buvo statomi spektakliai, kuriami garsūs literatūros kūriniai, dainos apie Lietuvą ir pan. Žmonės pasislėpę skaitė knygas ir jas brangino, šiandien žmonės nebeskaito visai. Taip, jie skaito, tačiau tai nėra knygos, dažniausiai tai yra spauda ir šiuolaikinės aktualijos. Visa tai liudija, jog domėjimasis kultūra anuomet buvo itin didelis ir galbūt net didesnis nei šiandien, tai tarytum visuomenės pasipriešinimas tuometinei situacijai. O kaip yra dabar? Kodėl tokio didžiulio noro nebėra dabar? Nuo kultūros mus atitolina ne tik naujosios technologijos, tačiau taip pat ir darbas, įtemptas gyvenimo tempas ir nuolatinis skubėjimas. Visgi, nepaisant to, kad kultūrai skiriama ne itin daug dėmesio, dar nereiškia, jog kultūra yra nereikšminga šių dienų gyvenime. Noro būti kultūros dalimi taip pat yra nemažai, tik dažnai nepavyksta rasti laiko. Taip, laikas yra šių dienų vertybė, niekada jo neturime, visada jos trūksta.

Šiandien kultūros prieinamumas yra visiškai paprastas, kultūra yra pasiekiama ranka. Turime laisvę rinktis. Nors kultūra yra čia pat, lietuviai neteikia jai pirmenybės, kultūra nėra nustumiama, tačiau jai taip pat nėra suteikiama pirmumo teisė. Šiandien žmonės visur ieško naudos, ne išimtis ir kultūra. Dalykai, kurie kultūriškai teikia naudos, yra įdomesni ir populiaresni. Reikia paminėti ir tai, jog kultūra kainuoja. Taip, renginiai, koncertai, spektakliai, knygos ir panašūs kultūriniai dalykai turi tam tikrą kainą, vadinasi žmogus turi paaukoti savo uždirbtus pinigus, o šių dienų visuomenėje stengiamasi taupyti, dalis kultūros, žmonėms yra tiesiog per brangi. Tai įtakoja ekonominė šalies situacija. Kuo ekonomiškai stipresnė šalis, tuo jos gyventojai sau leidžia daugiau. Tai apima kasdienio vartojimo produktus, kultūrą ir pan. Dar vienas svarbus rodiklis, tai kultūros prieinamumas visiem be išimties. Kiekviena šalis suskirstyta į atskirus regionus, vadinasi pasiūla itin didelė, bet ar kiekviename regione yra pakankamai kultūra besidominčių žmonių? Ar kiekviename regione yra pakankamai žmonių, kurie gali sau leisti įsigyti bilietą į spektaklį, lietuvišką filmą ar tiesiog įsigyti lietuvių autoriaus knygą?

Yra nemažai faktorių, kurie lemia kultūros populiarumą šių dienų visuomenėje. Domėjimasis kultūra niekur nedingo, kultūra yra populiari, o jos kūrėjai naudojasi pažangiausiomis technologijomis ir idėjomis. Deja, rezultatą pavyksta pamatyti ne visiems. Kaip bebūtų, kultūra Lietuvoje nebėra lokali, ji tampa vis globalesnė ir prieinama vis platesnei pasaulio auditorijai. Galima daryti išvadą, jog kultūra šiandien yra svarbi, ja domimasi ir skatinama kurti, tačiau ne visi turi galimybes arba pakankamai noro suderinti dienotvarkę ir į ją įsileisti kultūros, kultūros, kuri praturtintų sielą ir padėtų  išlikti kultūringiems bei kultūriškai išsilavinusiems – www.mcredit.mx.

© 2019   www.kulturagyvai.lt